Papaver somniferum L. – Mák

A termesztett mák a mákfélék (Papaveraceae) családjába tartozik, egyéves, lágyszárú (Th) faj . Gyökere karószerű, fásodó, 18-20 cm hosszú, 1-2 cm átmérőjű, kevés oldalgyökeret fejleszt. Szára felálló, 50-150 cm magas, felső részén elágazó. Tőlevelei hosszúkásak, elliptikusak, inkább ülők. A szárlevelek szórt állásúak, ülők, felfelé fokozatosan kisebbek, alakjuk hosszúkás tojásdad. A főhajtások és oldalhajtások magányosan álló virágokban végződnek. A termesztett tavaszi mák sziromlevele általában fehér, az alapi részen sötétebb vagy világosabb lila folttal, 6-12 cm nagyságú. Termése üreges, többrekeszű tok, nagysága változó. A magvak színe és mérete fajtára jellemző: általában legömbölyített vese alakúak, színük a fehértől a feketéig változik. Ezermagtömege 0,3-0,6 g.

A mák Kisázsiából származik, s már mintegy 4000 éve ismerik. Európában is elterjedt, napjainkban világon mintegy 80-100 ezer hektáron folyik a mák termesztése. Hazánkban is termesztik, a termesztés feltételeiről külön törvényi szabályozás rendelkezik. Az ipari célú termesztés koordinálásáról az Alkaloida Vegyészeti Gyár, Tiszavasvári gondoskodik. Hazánkban két ökotipusát termesztik: A "tavaszi mák" fajták tenyészideje 120-160 nap, magjuk jól csírázik, 7-10 Co-on, tőlevélrózsájuk télen elpusztulhat. Az "őszi mák" fajták tenyészideje 250-270 nap, csírázási hőoptimumuk 15-20 Co, tőlevélrózsás állapotban jól tűrik a téli fagyokat is. A mák hazánk egész területén termeszthető, a tápanyagokkal jól ellátott, semleges kémhatású, könnyen művelhető talajokat kedveli.

A mák többhasznú növény. Az éretlen mák tokterméséből, annak megkarcolása és a kifolyó tejnedv beszáradása, összegyűjtése révén nyerjük az ópiumot, ami további gyógyszeripari feldolgozás alapanyaga. Szárított, porított formája a Pulvis opii, nyers állapotban Opium crudum (Ph.Hg.VIII.). Napjainkban az alkaloidokat világszerte az érett máktokból izolálják, ez a módszer Kabay János, magyar gyógyszerész, szabadalma. Az érett máktok (Papaveris caput maturis) a hazai gyógyszeriparnak jelentős és nélkülözhetetlen nyersanyaga. A mák főterméke - elsősorban Európában - a kellemes ízű, olajtartalmú mag.

A zöld és az érett, (száraz) máktok fenilalanin prekurzorból képződő alkaloidokat tartalmaz. Az érett máktokban az összes alkaloidok mennyisége 0,5-3,5%, az izolált alkaloidok száma meghaladja a 40-et. Fő alkaloidjai: a morfin (0,4-2,0%), kodein (0,3-0,7%), tebain (0,4-0,7%), narkotin (0,3-1,0%), narkotolin (0,1-0,3%) és a papaverin (0,3-1,0%). A mák magja gyakorlatilag alkaloidmentes, azonban 40-55% zsírosolajat és 20-25% fehérjét tartalmaz.

A máktokból kinyert alkaloidokat a gyógyszeripar használja fel. A morfin fájdalomcsillapító és euforizáló hatású. A kodein köhögéscsillapító és enyhe fájdalomcsillapító. Az egyéb mákalkaloidok (papaverin, narkotin, tebain stb.) görcsoldó és köhögéscsillapító hatásúak, fontos gyógyszer alapanyagok.

Facebook

kiskep

Hírek/News

Sajtóközlemény

A projekt célja magyar és angol nyelvű digitális tananyagok fejlesztése a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának hét tanszékén. Az összesen 14 tananyag (hét magyar, hét angol) a kertészmérnök Msc szak és a multiple degree képzés keretében kerül felhasználásra. A digitális tartalmak az Egyetem e-learning keretrendszerével kompatibilis formában készülnek el.

Bővebben

Sikeres pályázat

A projekt célja magyar és angol nyelvű digitális tananyagok fejlesztése a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának hét tanszékén. Az összesen 14 tananyag (hét magyar, hét angol) a kertészmérnök Msc szak és a multiple degree képzés keretében kerül felhasználásra. A digitális tartalmak az Egyetem e-learning keretrendszerével kompatibilis formában készülnek el.

A tananyagok az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program támogatásával készülnek.

TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0028

Félidő

A pályázat felidejére elkészültek a lektorált tananyagok, amelyek feltöltése folyamatban van. 

 

uszt logoTÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0028

Utolsó frissítés: 2014 11. 13.