Matricaria recutita L. - Orvosi székfű, kamilla

Szinonim latin nevei: Chamomilla recutita (L.) Rausch., Matricaria chamomilla L. A kamilla egyéves, de gyakran ősszel kelő, áttelelő növény (Th-TH), az Asteraceae (őszirózsafélék) családjába, Asteroideae (őszirózsaformák) alcsaládjába tartozik. Gyökere orsószerű, szára hengeres, felálló vagy elfekvő, 5-80 cm magas. Levelei szórt állásúak, ülők, kopaszok, hosszúkás-lándzsásak, sallangosan szeldeltek, a sallangok fonalasak. Virágzata végálló fészek. A fészektányér (vacok) először félgömb alakú, később virágzáskor megnyúlik, kúpos és belül üreges lesz. Ez alapján különböztethető meg a nemzetség más, ill. a gyógyászatilag értéktelen pipitér (Anthemis) fajoktól. A fészek átmérője 1,5-3 cm, 12-18 termős fehér, nyelves virágból és középen számos sárga csöves virágból áll. Április végétől június elejéig virágzik. Termése 1-1,5 mm hosszú szürkésfehér kaszat, ezermagtömege 0,02-0,03 g.

Földközi-tenger keleti részéről származik, de gyomnövényként a Föld összes mérsékelt égövi területén meghonosodott. Hazánk egész területén vadon terem, különösen jelentős állománya az alföldi szikes területeken van. Kedveli a fényt (már csírázáskor is) és a meleget. Tőlevélrózsás állapotban a fagyokra nem érzékeny. Sziktűrő faj.

Drogjai: a szárított fészekvirágzata (Matricariae flos), a friss vagy szárított kamillavirágzatból vagy virágzó ágvégekből vízgőz desztillációval előállított illóolaja (Matricariae aetheroleum), valamint a virágzatból készített folyékony kivonat (Matricariae extractum fluidum). Mindhárom szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben. Virágzatából előállított szitálmánya Chamomillae cribratum-ként ismert. Drogjait az ESCOP-, E- és WHO-monográfiák is részletezik. A gyógyszerkönyvi minőségű virágdrog legalább 4 ml/kg kék illóolajat ill. legalább 0,25% összes apigenin-7-glükozidot, az illóolaj legalább 5% kamazulént és 15% alfa-bizabolol szeszkviterpént kell, hogy tartalmazzon.

A virágzat 0,4-1,2% illóolajat tartalmaz, ami kék színű kék a lepárlás során képzödő kamazuléntől. További fontos illóolaj-komponensek: az alfa-bizabolol és oxidjai, a bizabolol-oxid A és B, a cisz- és transz-spiroéter valamint a béta-farnezén. Tartalmaz továbbá nem illékony hatóanyagokat: flavonoidokat (0,3-3,0%) (pl. apigenin, luteolin, patuletin és ezek glikozidjai), a pektineket (3-17%), kumarinok (umbelliferon és herniarin) és fenolsavakat, de kolin és ásványi anyagok is megtalálhatók benne.
Gyulladáscsökkentő, görcsoldó, antibakteriális, antifungális hatása bizonyított. Serkenti a hámképződést, sebgyógyító hatása van. Leggyakrabban a gyomor- és bélnyálkahártyák gyulladása és fekély esetén és légúti megbetegedésekkor inhalációra alkalmazzák. Forrázata nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő és emésztést serkentő hatású. Külsőleg szemborogató, fogínyerősítő, sebgyógyulást elősegítő.

Facebook

kiskep

Hírek/News

Sajtóközlemény

A projekt célja magyar és angol nyelvű digitális tananyagok fejlesztése a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának hét tanszékén. Az összesen 14 tananyag (hét magyar, hét angol) a kertészmérnök Msc szak és a multiple degree képzés keretében kerül felhasználásra. A digitális tartalmak az Egyetem e-learning keretrendszerével kompatibilis formában készülnek el.

Bővebben

Sikeres pályázat

A projekt célja magyar és angol nyelvű digitális tananyagok fejlesztése a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának hét tanszékén. Az összesen 14 tananyag (hét magyar, hét angol) a kertészmérnök Msc szak és a multiple degree képzés keretében kerül felhasználásra. A digitális tartalmak az Egyetem e-learning keretrendszerével kompatibilis formában készülnek el.

A tananyagok az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program támogatásával készülnek.

TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0028

Félidő

A pályázat felidejére elkészültek a lektorált tananyagok, amelyek feltöltése folyamatban van. 

 

uszt logoTÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0028

Utolsó frissítés: 2014 11. 13.