Termesztett gombafajok a világon, Európában és Magyarországon

Szerző: Győrfi Júlia

Szerte a világon a mezőgazdasági termelésben, a faiparban és az élelmiszeriparban óriási mennyiségű lignocellulózban gazdag hulladék és melléktermék keletkezik. Ezeknek az anyagoknak alig 30%-a hasznosul újra. Az újrahasznosítás egyik lehetséges és hatékony módja a különböző gombafajok termesztése, ugyanis a gombák számára kiváló tápanyagforrást jelentenek a különböző erdészeti, mezőgazdasági és élelmiszeripari tevékenységekből származó melléktermékek. A gombák termesztése mutatja, hogyan lehet a legkülönbözőbb melléktermékeket és hulladék anyagokat hasznosítani. A teljesség igénye nélkül néhány: gabonafélék szalmája, ló- és csirketrágya, kukoricaszár- és csutka, egyéb növényi hulladék (borsó-, szója- és rizsszalma, rizshéj, nádhulladék, lucernaszéna, fűrészpor, fafajok forgácsa, tealevél, kávébab- és kakaóbab héja, gyapotmag tok, stb.) használhatók egyes gombafajok termesztésére.

A gombák táplálkozási értéke mellett számtalan faj gyógyhatással is rendelkezik. Ázsia országaiban sok olyan gombafajt termesztenek vagy gyűjtenek, amelyek egészségre gyakorolt kedvező hatását a népi gyógyászat több száz, vagy akár ezer éves hagyományai támasztják alá. A gyógyhatású gombákkal („gyógygombák”) kapcsolatban új szakkifejezést ismerhettünk meg, a mikoterápiát, vagyis a gombák fogyasztásával és gombákból készült anyagokkal való gyógyítást. Az elmúlt két évtizedben a fejlett országok lakosai is egyre nagyobb érdeklődéssel fordulnak különböző növények, gyógynövények és egyéb nem növényi élelmek, mint például a gombák felé is, amelyek fogyasztásával az „egészségérzet” emelhető. Megismertük a funkcionális élelmiszerek fogalmát, amelyek közé egyes termesztett (pl. szelénnel dúsított csiperkegomba) gombafajok is tartoznak.

Étkezési gombafajaink az alábbiak szerint értékelhetők:

  • A gombák fogyasztása pótolhatja a fehérjehiányt az állati fehérjékkel nem megfelelően ellátott, illetve éhínséggel sújtott országokban, területeken;
  • Egyre nagyobb a jelentőségük a reform, diétás és a vegetáriánus étrendben;
  • A gombákból készített táplálék-kiegészítők és gyógyhatással rendelkező készítmények a gyógyászat számára új lehetőségeket nyújtanak;
  • A különböző gombák termesztése a környezet megóvásában is szerepet játszanak.

A gombák termesztésével már hosszú ideje foglalkoztak az emberek. Ebből a szempontból elsősorban a kínaiak jártak élen. Az alábbi táblázat adatai mutatják, hogy mikor volt az adott gombafaj első termesztési próbálkozása. A korábbi századokban végzett termesztési gyakorlatot mindazonáltal meg kell különböztetni az elmúlt 100 évben bekövetkezett technológiai fejlesztésektől.

Gombafajok termesztésbe vonásának első próbálkozásai (Forrás: Chang-Miles, 2004)

Év*

Faj neve

Év*

Faj neve

600

Auricularia auricula (júdásfüle gomba)

1982

Dictyophora duplicata (erdei szömörcsög)

800

Flammulina velutipes (téli fülőke)

1982

Hohenbuehelia serotina

1000

Lentinula edodes (shiitake)

1982

Oudemansiella radicata (gyökeres fülőke)

1600

Agaricus bisporus (kétspórás csiperkegomba)

1983

Armillaria mellea (gyűrűs tuskógomba)

1621

Ganoderma spp. (pecsétviasz gomba)

1983

Grifola frondosa (bokrosgomba)

1700

Volvariella volvacea (bocskoros gomba)

1983

Pleurotus sapidus

1800

Tremella fuciformis (ezüst rezgőgomba

1984

Amanita ceasarea (császárgalóca)

1900

Pleurotus ostreatus (kései laskagomba)

1984

Coprinus comatus (gyapjas tintatomba)

1950

Agrocybe cylindracea (déli tőkegomba)

1984

Hericium coralloides

1958

Pleurotus ferulae (ördögszekér laskagomba)

1985

Sparassis crispa (fodros káposztagomba)

1958

Pleurotus florida

1985

Tremella mesenterica

1958

Pholiota nameko (nameko tőkegomba)

1986

Morchella spp. (kucsmagomba fajok)

1960

Hericium erinaceum (süngomba)

1987

Lyophyllum ulmarium (laskapereszke)

1961

Agaricus bitorquis (négyspórás csiperkegomba)

1988

Lentinus tigrinus (nyár-fagomba)

1962

Pleurotus flabellatus

1989

Gloestereum incarnatum

1969

Pleurotus cystidiosus

1990

Tricholoma lobayense

1973

Hypsizygus marmoreus

1991

Tricholoma gambosum

1974

Pleurotus sajor-caju

1991

Tricholoma mongolicum

1981

Pleurotus citrinopileatus

1997

Cantharellus cibarius

* Termesztési próbálkozás első éve (irodalmi források alapján). A Cantharellus cibarius (rókagomba) esetén a termesztési kísérletek elkezdődtek, de átütő sikert még nem értek el.

A táblázatból az is látható, hogy elsősorban Távol-Keleten, az európai emberek számára számtalan ismeretlen gombafaj termesztésével is próbálkoztak és próbálkoznak.

A világ gombatermelése

A világon a XXI. század fordulóján, nagyobb mennyiségben mintegy 30 gombafajt termesztettek. 10 faj az összes megtermelt fajnak mintegy 95%-át teszi ki, a következő megoszlásban:

  • 37,6% csiperkegomba (Agaricus bisporus és az Agaricus bitorquis);
  • 16,8% shiitake (Lentinula edodes);
  • 16,3% laskagomba-fajok (Pleurotus spp.);
  • 8,5%   fülgomba-félék (Auricularia spp.);
  • 6,1%   bocskorosgomba (Volvariella volvacea);
  • 4,7%   téli fülőke (Flammulina velutipes);
  • 10% körüli mennyiség pedig a rezgőgomba (Tremella fuciformis), a Hypsizygus marmoreus (nincs magyar neve), a süngomba ( Hericium erinaceum) és a nameko tőkegomba (Pholiota nameko) között oszlik meg.

A 10 gombafaj közül 6 faj a meghatározó, amelyek a következők: csiperkegomba fajok, shiitake, különböző laskagomba-fajok, júdásfül gomba, bocskoros gomba és a téli fülőke, amelyek együttesen a megtermelt mennyiség kb. 90%-át jelentették 2004-ben, míg arányuk 2007-ben már 3%-kal csökkent. A legnagyobb mennyiségben termesztett gombafaj a kétspórás csiperkegomba, változatlanul, évtizedek óta őrzi vezető pozícióját, de az összes megtermelt mennyiséghez viszonyítva részesedése állandóan csökken, mert más fajok kerülnek előtérbe. Termesztése valamennyi kontinensen, több mint 100 országban folyik. A 2011. évben a legnagyobb csiperketermesztő ország Kína volt, az Egyesült Államok állt a 2. helyen. A megtermelt mennyiség tekintetében a shiitake (Lentinula edodes) korábban a második helyen szerepelt, amelynek közel 90%-át Kína termeszti, de a legújabb források szerint a 2. helyre ma már a laskagomba-fajok kerültek. Sőt, egyes statisztikák szerint Kínában ma már több júdásfüle gombát termelnek, mint csiperkét. Ennek oka részben klimatikus, részben termesztéstechnológiai eredetű, ráadásul a fogyasztás volumene is nagyobb Kínában a nálunk egzotikusnak számító fafülgombából.

A gombaipar 2001-ben, több mint, 40 milliárd USA dollár forgalmat bonyolított le, amelybe a termesztett és a vadon termő gombák mellett, a különböző gyógyhatású gombákból előállított készítmények is beletartoznak. A gombák iránti kereslet nő, amelyet próbál a termesztés is követni. Figyelemre méltó a jelentős termesztési növekedés, elsősorban Kínában, de India, Vietnam, Dél-Korea is egyre többet termel. Jelentős forgalma van a hagyományos módszerekkel nem termeszthető, szimbionta, ektomikorrhizás (elsősorban szarvasgomba) fajoknak is.

A világ hat országában (Egyesült Államok, Franciaország, Kanada, Németország, Nagy-Britannia és Olaszország) hozzávetőleg a megtermelt összes gomba 65 %-a talál vásárlóra, de az utóbbi 10 évben Kína belső fogyasztása is jelentősen nőtt. Megfigyelhető a funkcionális élelmiszerek iránti rohamosan növekvő igény, amely a fejlett országokban a gyógyhatású gombákat is kiemelt szerephez juttatta. Ezekben az országokban azonban napjainkban még a „gyógygombák” termesztése kezdetleges, így igényeiket elsősorban a távol-keleti országokból fedezik, amelyekben egyes gyógyhatású gombafajoknak már több évtizedes termesztési hagyományai vannak.

Csiperketermesztés Európában

Az Európai Unió régi tagországainak csiperketermesztése az elmúlt 15 évben évről-évre nőtt, egyes országoké azonban kisebb vagy nagyobb mértékben csökkent. Az európai csiperketermesztésben még mindig a fehér kalapú fajták termesztése a meghatározó, bár a barna kalapú fajták iránti kereslet is nő. A régi tagországok 2000-ben termelték meg addigi fennállásuk alatt a legtöbb csiperkét, 842 050 tonnát, azóta a megtermelt mennyiség minden évben csökkent. A 2000. év csúcstermelése után 2004-ben már csaknem 50 000 tonnával kevesebb csiperke termett, míg 2005-ben az előző évitől már mintegy 60 000 tonnával kevesebb volt az össztermés. Az évtizedeken keresztül állandó növekedést felmutató Hollandia is 2004. évtől kezdve évről-évre kevesebb csiperkét termel. Értékesítési gondok miatt a legnagyobb visszaesés Franciaországban következett be, ahol 5 év alatt 65 000 tonna csiperkével termesztettek kevesebbet, mint 2000-ben. A Franciaországban termelt csiperke mintegy 75%-a konzervipari feldolgozásra kerül. A csiperkekonzerv fogyasztása már egy évtizede az egész világon csökken, ezért a franciák is egyre nehezebben tudják konzervkészítményeiket eladni. A franciáktól hagyományosan, évtizedeken át Németország vásárolta a legtöbb gombakonzervet, ám az elmúlt években a konzerv iránti kereslet ott is nagymértékben csökkent. A francia csiperketermesztés jelentős visszaeséséhez az is hozzájárult, hogy a termesztők zöme még mindig nem tért át a vágott tönkkel való szedésre. Franciaországon kívül, Olasz- és Spanyolországban nem vágják le a gomba takaróanyaggal szennyezett tönkvégét. Az olaszok és a spanyolok szintén jelentősen kevesebbet termeltek, és némi visszaesés tapasztalható Belgiumban is. Nagy-Britanniában és Írországban is óriási a megtermelt mennyiség csökkenése. Nagy-Britannia gyakorlatilag négyszer nagyobb mennyiségben importál csiperkét, mint amennyit megtermel. Míg a korábbi években a britek elsősorban Hollandiából importálták a friss csiperkét, napjainkban már egyre több lengyel gomba érkezik hozzájuk. Az Európai Unióban az elmúlt három évtizedben Hollandia termelte meg a legtöbb csiperkegombát, de 2011-ben már Lengyelország szerepel az első helyen. A németeknél szintén csökkent a megtermelt mennyiség, de az elmúlt 5 évben a frissgomba importjuk dinamikusan emelkedett. Németországban a frisscsiperke fogyasztás a spárgaszezon kezdetével meredeken csökken, majd a nyári hónapokban – a vadon termő gombák fő szezonjában – szintén visszaesik a fogyasztás, s többnyire a szeptemberi hónaptól nő meg az érdeklődés a csiperkegomba iránt. Ausztriában a csiperketermesztés gyakorlatilag megszűnt, az osztrák piacot részben a magyarok látják el, de a lengyel gomba is jelentős teret nyert.

Európában a csiperketermesztés területén az eltelt 15 évben Lengyelország fejlődött a legnagyobb mértékben. A lengyelek felzárkóztak a „nagy” csiperketermesztő országok közé, Európában jelenleg a megtermelt mennyiséget tekintve az első helyen állnak. Lengyelország 2000-ben, 120 hektár felületről 100 000 tonna csiperkegombát állított elő. 2004-ben a megtermelt mennyiség 180 000 tonna lett, a termesztő felület pedig 205 hektárra nőtt, míg 2005-ben már 200 000 tonna volt a csiperketermés 2009-re a megtermelt mennyiség közel 230.000 tonnára nőtt. Ennek az az oka, hogy alacsonyabb termelési költségek mellett tudnak termelni, mint a versenytársaik. A lengyelek frissen és feldolgozva is exportálnak gombát a szomszédos Németországba, amely a fő felvevőpiacot jelenti számukra. 2008-ban 28.400, 2009-ben 24.700 tonna friss csiperkét exportáltak, emellett 8.100 és 5.500 tonna feldolgozott konzervet. A lengyel export másik célországa Hollandia, amely 2008-ban 16.600, míg 2009-ben 15.300 tonna friss gombát vásárolt Lengyelországból, feltehetőleg nagyrészt továbbértékesítés céljából.

Csiperke- és laskagomba termesztés helyzete Magyarországon

2011-ben kb. 25 000 tonna gombát termelt az ország, amelynek 92-93%-a csiperkegomba (22 500 tonna), 6-7%-a laskagomba (2 300 tonna), míg 1%-a (200 tonna) az egyéb gombák közül került ki. Magyarországon 2011-ben 15-20 nagy cég és mintegy 300 kisebb-nagyobb vállalkozás foglalkozott gombatermesztéssel.

Az előbbi fajokon kívül még néhány más gombafaj (gyapjas tintagomba (Coprinus comatus), ördögszekér-laskagomba (Pleurotus eryngii), pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum), süngomba (Hericium erinaceum), stb.) termesztése is folyik, gyakorlatilag hobbi-szinten. A Flammulina velutipes fajt („aranytű” néven) jelenleg heti 1000 üveg/ hét mennyiségben szintén termesztik az Új Champignons Kft.-nél.

Ez utóbbi fajok szerény megtermelt mennyiségének elsősorban két fő oka van: az első, s egyben a legfontosabb, hogy a fogyasztók kevésbé ismerik ezeket a gombákat, így azokat nem szívesen vásárolják, az áruk pedig magas. A hazai nagyobb áruházláncokban kapható különleges gombafajok túlnyomó része importból, elsősorban Kínából származik.

A csiperkegomba esetében a fehér kalapú fajták termesztése dominál, amely mintegy 90%-os mennyiséget jelent. Emellett a barna kalapú fajták termesztése 8-10%-ot tesz ki, ami friss gombaként többnyire nyugat-európai piacokra kerül. A barna kalapú csiperkegomba kalapszíne világosbarnától egészen a sötétbarnáig terjed, míg a tönk többnyire fehér marad. A barna kalapú csiperketörzsek között termesztéstechnikai s egyben kereskedelmi szempontból a Portobello és a Crimini (Baby Portobello) típus különböztethető meg. A Portobello már biológiailag érett termőtest, a kalapja teljesen nyílott, jellemző a nagy kalapátmérő (10-12 cm), a vastag kalaphús és tönk. A Crimini a biológiai érettséget még el nem ért Portobello, ezért is nevezi a piac Baby Portobello-nak.

A megtermelt csiperkegomba mennyisége az elmúlt mintegy 10 évben változatos képet mutat, amely az alábbi ábrán látható. A 2000. év kiemelkedő mennyisége után évről-évre fokozatos csökkenés volt tapasztalható, de a 2010. évtől kezdve ismét emelkedő tendencia mutatkozik. Ehhez a növekedéshez bizonyára nagyban hozzájárult egy nagy termesztő- felületű, holland típusú termesztő háznak a termelésbe állítása is Ócsán (Bio-Fungi Kft).

laska termeles

Magyarország csiperkegomba termelése 2000-2011 között (Forrás: FruitVeb)

A csiperkegomba termesztésének hagyományos körzete Budapest és környéke, de jelentős régió még Győr-Moson-Sopron megye a Szigetközzel együtt, továbbá Heves megye. Budapest környékén terem az ország csiperke mennyiségének közel a fele, egyrészt még a hagyományos mészkőpincékben, másrészt két holland-típusú üzem is épült az elmúlt néhány évben. A Pécs környéki termesztés az elmúlt években visszaesett, de még mindig jelentős. Az alábbi ábrán az ország főbb gombatermesztési körzeteit tüntetjük fel (Forrás: FruitVeb).

2abra

A hazai gombatermesztés főbb körzetei (FruitVeb, 2010)

Az évente megtermelt gombamennyiség csökkenésének egyik oka, hogy a jövedelmezőség évről-évre csökken. A csiperkegomba ára egész Európában alacsony, a hazai termesztőket a forint-euro árfolyam ingadozása is sújtja. A gazdasági válság miatt az emberek kevesebb gombát vásárolnak, mert bármennyire is tisztában vannak a gombafogyasztás egészséges voltával, e termék nem tartozik az alapvető élelmiszerek közé.

A komposztüzemek egyrészt a magyar termesztőket látják el komposzttal, másrészt jelentős mennyiségben exportálnak a környező országokba. A hazai komposztüzemekben 2011-ben előállított mennyiség kb. 120 ezer tonna komposztot jelentett, amelyből kb. 40 000 tonna került exportra, elsősorban Romániába, de Horvátországba, Szerbiába, sőt Szlovákiában is megtalálható a magyar komposzt. Az exportra kerülő komposzt, laskagomba szubsztrátum több mint 50%-át Romániában termesztik le. A csiperketermesztésünk (a laskához képest) kevésbé koncentrált és főleg a nagyobb komposztüzemek köré csoportosul. A komposztgyártók közötti verseny folyamatos technológiai fejlesztésekre szorítja az érintett cégeket. 2012-ben a töki komposztüzem szüntette be az alapanyaggyártást, amely új helyzetet teremtetett a csiperkegomba alapanyagának piacán.

A legnagyobb hazai laskagomba termesztő cég még mindig mintegy 90%-át exportálja a friss laskagombának. Laskagomba alapanyagból 2011-ben kb. 15 ezer tonnát állítottak elő, amelyből 3.800-4.500 tonna került exportra. Fontos exportpiac Románia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina, Szerbia és Szlovákia, de ezek az országok a táptalaj mellett, friss laskagombát is importálnak Magyarországról.

csiperke termeles

Magyarország laskagomba termelése 2004-2011 között (Forrás: FruitVeb)

2003-ban helyezték üzembe a kecskeméti Pilze-Nagy Kft. szubsztrátum üzemét, amely a hazai alapanyaggyártás kb. 90%-t állítja elő, de az ország különböző helységeiben is találunk gyártókat, akik többnyire saját maguknak, vagy egy szűk körnek állítják elő a szubsztrátumot. A legjelentősebb hazai laskatermesztő körzet Kecskemét és környéke. A Pilze-Nagy Kft. az alapanyag jelentős részét saját maga termeszti le, illetve a kisebb termesztőknek szerte az országban árulja, de exportálnak a környező országokba is. Ez a cég az alapanyag-gyártó kapacitása és a termesztő felülete miatt az egyik legnagyobb laskagomba üzemnek számít Európában. A laskagomba termesztés egész termékpályáját (kivéve a csíragyártás) lefedi: a tevékenységi körébe egyaránt beletartozik a szubsztrátum-gyártás, a termesztés, a kereskedelem, és Magyarországon az összes laskagomba mennyiség 85-90%-át ez a cég termeszti. A friss laskagomba exportjának fő állomása, immár két évtizede, változatlanul Németország, de a többi, nyugat európai országba is nő a kivitel.

Ellenőrző kérdések

Melyek a legfontosabb termesztett gombafajok, és mi a latin nevük?
Hogyan alakult hazánk gombatermesztése az elmúlt évtizedben?
Milyen arányban termesztünk Magyarországon gombafajokat?
Melyek a jellemzői az európai csiperketermesztésnek?
Melyek a lengyel gomba térnyerésének okai?

Irodalomjegyzék

Chang, S.T. (1996): Mushroom research and development - Equality and mutual benefit. In: Mushroom Biology and Mushroom Products. Royse, D.J. editor. University Park: Pan, 1-10.
Chang, S.T. (2000): The world mushroom industry: Trends and technological development. International Journal of Medicinal Mushrooms, 8: 297-314.
Bullmann, D. (1998): A Malthusian Predection for North American Mushroom Producers - Trends in Global Production & Consumption. Mushroom News, 10: 12-21.
Delcaire, J. R. (1978): Economics of cultivated mushrooms. In: The Biology and Cultivation of Edible Mushrooms. Chang, S. T. & Hayes, H.A., editors. New York: Academic, 726-793.
FruitVeb Bulletin (2012): Magyar Zöldség Gyümölcs Szakmaközi Szervezet kiadványa, Budapest.
Grabbe, K. (1997): A gombák helye az emberi táplálkozásban. Magyar Gombahíradó, 16: 6-7.
Győrfi, J. (2005): Csiperketermesztés Európában. Kertgazdaság, 37,4: 5-9.
Győrfi, J. (2007): Csiperketermesztés Európában és Magyarországon. Agrofórum, 18,10: 72-74.
Győrfi, J., Geösel, A. (2008): Gondolatok a gombatermesztésről.Agrofórum, 19, 1: 36-38.
Győrfi, J. (2003): Csiperketermesztés nemcsak vállalkozóknak.Szaktudás Kiadó Ház, Budapest,, 5-199.
Győrfi, J. (2010): Gombafajok termesztése a világon, Európában és Magyarországon. (In: Győrfi, J. (szerk): Gombabiológia, gombatermesztés. Mezőgazda Kiadó, Budapest, 114-121.

Facebook

kiskep

Hírek/News

Sajtóközlemény

A projekt célja magyar és angol nyelvű digitális tananyagok fejlesztése a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának hét tanszékén. Az összesen 14 tananyag (hét magyar, hét angol) a kertészmérnök Msc szak és a multiple degree képzés keretében kerül felhasználásra. A digitális tartalmak az Egyetem e-learning keretrendszerével kompatibilis formában készülnek el.

Bővebben

Sikeres pályázat

A projekt célja magyar és angol nyelvű digitális tananyagok fejlesztése a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának hét tanszékén. Az összesen 14 tananyag (hét magyar, hét angol) a kertészmérnök Msc szak és a multiple degree képzés keretében kerül felhasználásra. A digitális tartalmak az Egyetem e-learning keretrendszerével kompatibilis formában készülnek el.

A tananyagok az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program támogatásával készülnek.

TÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0028

Félidő

A pályázat felidejére elkészültek a lektorált tananyagok, amelyek feltöltése folyamatban van. 

 

uszt logoTÁMOP-4.1.2.A/1-11/1-2011-0028

Utolsó frissítés: 2014 11. 13.